Forró Krisztián: Kompromisszumokra és kölcsönös toleranciára van szükség
Gyimesi György érkezése esetén komolyan felmerült, hogy a Híd platform vezető politikusai távoznak a Szövetségből. Hogyan őrizhető meg a párt egysége? Mit tehet elnökként ennek érdekében? – Forró Krisztiánt, a Szövetség országos elnökét kérdeztük.

Elnök Úr, ismét viharos időket él át a felvidéki magyar politika. Optimista vagy realista ebben a helyzetben?
Optimista vagyok, de van ok a realizmusra is.
Láthattuk, hogy a külügyminiszter nekirontott a magyaroknak, és azzal fenyegetett, hogy területi követelései lehetnek Magyarországnak Szlovákiával szemben. Az új közigazgatási reform tervezete pedig eltörölné a térképről a Galántai, a Vágsellyei és a Komáromi járást. Az a Matovič, aki annak idején még gesztusokat tett a magyarok felé, azzal riogat, hogy egy reggel arra ébredhet valaki, hogy Magyarország hadserege bevonult Szlovákiába.
Ehhez arra van szükség, hogy az egységet, amelyet megteremtettünk, ha van rá mód, szélesítsük.
Az már korábban eldőlt, Simon Zsolt nem lesz a Szövetség listáján, viszont eldöntöttnek látszik, Gyimesi György az MKP platform jelöltjei között szerepel majd. A Híd platform több vezető politikusa azonban kilátásba helyezte, Gyimesi jelölése esetén távozik a pártból. Kivitelezhető, ahogy fogalmazott, az egység szélesítése, hogy közben azok is maradjanak, akik eddig a pártban voltak?
Folynak a tárgyalások Gyimesi Györggyel, de a végleges megállapodás még nem született meg. Ahogy említettem, fontos, hogy az egységet bővíteni tudjuk – ehhez, ahogy eddig is, kompromisszumokra van szükség. Jelen pillanatban is vannak olyanok a pártban, akik nem mindenben értenek egyet, ezért egymás irányába toleránsnak kell lennünk.
Mint pártelnök kudarcként élné meg, ha a Híd platform távozna a Szövetségből?
A Híd platform, mint egész nem fog távozni a pártból. Néhányan valóban jelezték, hogy Gyimesi jelölése esetén távoznának. Bízom benne, hogy végül ez az ő részükről sem történik majd meg.
Gondolom egyetért, a választók nem a párton belüli konfliktusokra kíváncsiak, hanem megoldásokat várnak önöktől. Hogyan gyorsítható fel a jelöltállítás folyamata, ön személyesen mit tehet ennek érdekében?
Miközben tárgyalunk a jelöltállításról, zajlik a programalkotás is.
Látjuk, mennyi probléma van az egészségügy területén, amelyet az előző kormányok folyamatosan a szőnyeg alá söpörtek. De mondhatnám a környezetvédelem ügyét is, gondoljunk csak a csallóközi ivóvízkészlet megóvására, az időzített bombaként ketyegő vereknyei hulladéklerakatra, vagy a Sajó szennyeződésére. A központi kormánynak ezek az ügyek láthatóan nem voltak fontosak. Említhetném, a déli és a keleti régiókban, milyen elhanyagolt állapotban van az infrastruktúra, milyen kihívásokkal néznek szembe az önkormányzatok. Ebben sem fogunk tudni előrelépni, ha nincs szervezett képviseletünk. Legalább ennyire fontos a családtámogatási rendszer, amely még gyerekcipőben jár Szlovákiában.
Dél-Szlovákiában az utóbbi választásokon rendre alacsonyabb volt a részvétel, mint az országos átlag. Lát esélyt arra, hogy megszólítsák a politikából kiábrándult választókat?
Sok választó gondolhatta úgy, ha a magyar politikusok nem tudnak megegyezni, és egymással veszekednek, akkor inkább otthon maradok, és addig nem megyek szavazni, amíg nem egyeznek meg. A magyar Szövetség létrejöttével ez a helyzet megváltozott.
A Szövetség a pártok közül önállóan a legtöbb megyei képviselői helyet szerezte, és a polgármesterek számát tekintve is a legnagyobb pártok között vagyunk. Ezért sem engedhetjük meg magunknak, hogy az ideológiai viták megosszák a sorainkat. El kell tudnunk fogadni egymást, még ha egyes kérdésekben más is a véleményünk.
Elnök Úr, zárjuk a beszélgetést egy konkrétummal! Mikorra lesz végleges a Szövetség jelöltlistája?
Legkésőbb július 2-án kell leadni a jelöltlistát, de természetesen azon dolgozunk, hogy minél előbb lezárhassuk a jelöltállítást.