Forró: Elfogadhatatlan, ha a magyar közösség nem indulhat egyenlő eséllyel a választásokon
Forró Krisztián, a Szövetség elnöke a ta3 csütörtök esti politikai műsorának vendége volt.

Nyolc választókerületre tagolná az országot a Szlovákiai Városok és Falvak Társulása (ZMOS). Az ügyben népszavazást kezdeményeznek.
Forró Krisztiánt a ta3 csütörtök esti közéleti háttérműsorában a ZMOS javaslatáról kérdezték.
A Szövetség elnöke szerint a regionális elv érvényre juttatása alapvetően pozitív elgondolás, hiszen a parlamenti képviselők közelebb kerülnének a választókhoz.
Forró szerint az e heti botrány a parlamentben is azt bizonyítja, a képviselők nem érzik a felelősségüket a választóikkal szemben.
Ugyancsak példaként hozta fel, a kórházreform vagy a bírósági rendszer átalakítása esetében sem hallgatták meg a régiókban lakók érdekeit a honatyák.
Forró a változtatás kapcsán arra hívta fel a figyelmet, az ördög a részletekben lakozik. Forró kiemelte, a kormánypártok nem rendelkeznek erős regionális háttérrel, ezért is szükség van társadalmi vitára a választási törvény átalakítása kapcsán.
Magyarországon kisebbségi önkormányzatok is működnek, a nemzeti közösségek szószólókat juttathatnak a parlamentbe
- emlékeztetett Forró.
Forró szerint elfogadhatatlan lenne, ha a népesség 7,75 százalékát kitevő magyar közösség nem indulhatna egyenlő eséllyel a nyolc választókerület mindegyikében, hiszen zömmel az ország déli részén élnek.
A Szövetség elnöke arra hívta fel a figyelmet, a déli régiók hátrányos helyzetét jól mutatja, milyen mértékben marad el a közüzemi szolgáltatások minősége az ország más térségeihez képest.
Hangsúlyozta, a Szövetség politikusai, szakemberei nemcsak a magyarok, hanem a régiókban élő más nemzetiségűek érdekeit is képviselni fogják.
Kiemelte, a helyhatósági választások döntő fontosságúak a magyar közösség számára, hiszen a Szövetség nem rendelkezik parlamenti képviselettel, de jelenleg is meghatározó erőt képvisel a helyi önkormányzatokban.
Forró szkeptikus abban a tekintetben, hogy a koalíció komolyan gondolja a választási törvény átalakítását. Hozzátette, a Szövetség is dolgozik a maga módosító javaslatán, ezáltal is bekapcsolódnának a választási törvény átalakítását célzó társadalmi vitába.
Forró vitapartnere a ta3 stúdiójában Miroslav Kollár, a Spolu elnöke, Galgóc (Hlohovec) polgármestere volt. Szerinte a változtatásnak a polgárok érdekeit kell figyelembe venni.
Kollár arra hívta fel a figyelmet, hogy a regionális érdekek megakadályozhatják az országos reformok megvalósítását.
Kollár szerint a magyar kisebbség kiszorítása a parlamentből a többség érdekeit is sérti.
Michal Kaliňák, a ZMOS képviseletében arról beszélt, valódi kapcsolatra van szükség a parlamenti képviselők és a régiók között. Ezért kezdeményezték a népszavazást a választási törvény megváltoztatására.
Elmondta, örülnek, hogy a kormánykoalíció is felvetette a választási törvény átalakítását.
Ján Ferenčák, Késmárk polgármestere, a Hlas-SD parlamenti képviselője vegyes választási rendszerben gondolkodik, a regionális elvet szerinte is jobban figyelembe kell venni. Attól tart viszont, kaotikus viszonyokhoz vezet az átalakítás.
Richard Rybníček, trencséni polgármester, a Falvak és Városok Uniójának elnöke elmondta, nem csatlakoznak a ZMOS népszavazási kezdeményezéshez. Szerinte további egyeztetésekre lenne szükség a kérdésben, a koalíciós pártok többsége Rybníček szerint hajlandónak mutatkozik a tárgyalásra.