Felfüggesztették a blokádot
A fuvarozók Peter Pellegrini (Smer-SD) kormányfő felhívását követően járhatóvá tették az összes blokkolt útszakaszt, beleértve a határátkelőket is. Erről hétfőn tájékoztatott Stanislav Skala, a Szlovákiai Fuvarozók Uniójának (UNAS) alelnöke és Pavol Jančovič, a fuvarozó társaságokat tömörítő Česmad társulás elnöke. Hozzátették: most arra várnak, hogy a kormányfő és az illetékes miniszterek tárgyalni hívják őket.

Amint a fuvarozók járhatóvá teszik az összes határátkelőt és útszakaszt, a szlovák kormány tagjai egy órán belül készek megkezdeni velük a tárgyalásokat. Ezt jelentette ki Peter Pellegrini (Smer-SD) kormányfő, miután találkozott Ladislav Kamenický (Smer-SD) pénzügyminiszterrel, Érsek Árpád (Most-Híd) közlekedésügyi miniszterrel, Denisa Saková belügyminiszterrel és Peter Žiga (mindketten Smer-SD) gazdasági miniszterrel.
A találkozón, melyen kölcsönösen tájékoztatták egymást a fuvarozókkal folytatott múlt heti tárgyalások eredményeiről és az aktuális közlekedési helyzetről, jelen volt Milan Lučanský országos rendőrfőkapitány is. Pellegrini hangsúlyozta: nem engedi, hogy bárki túszként tartsa fogva a szlovák állampolgárokat.
A miniszterelnök rámutatott: a sztrájkot néhány héttel a választások előtt szervezték meg, tudva, hogy ilyen rövid idő alatt nem lehet semmilyen lényeges módosítást elfogadni. Hozzátette: egyáltalán nem tartja véletlennek, hogy ez így alakult. Egyben leszögezte, hogy teljes mértékben elutasítja az útdíjszedési rendszer felszámolását a szlovákiai utakon.
„Sosem fogom engedni, hogy veszélybe sodorják a közlekedésbiztonságot a szlovákiai utakon, amelyek már így is túlterheltek, és azt sem fogom engedni, hogy Szlovákia ilyen módon a külföldi kamionsofőrök 'Eldorádójává' váljon” – jelentette ki a kormányfő, aki szerint ha eltörölnék az útdíjakat, az összes, kelet-nyugati, vagy észak-déli irányban közlekedő kamion Szlovákián hajtana át, hogy kikerülje azokat az országokat, ahol fizetősek az utak. Ezt a követelést tehát elfogadhatatlannak tartja, és a kormány nem is hajlandó tárgyalni róla. Ami szóba jöhet, az a kedvezményes útdíj, az utazási költségtérítés és a költőpénz kérdése.
A kormányfő figyelmeztetett, hogy a blokáddal a fuvarozók Szlovákia gazdasági érdekeit, valamint a biztonságos közlekedést, tehát az állampolgárok épségét is veszélyeztetik. Emellett a sztrájkolók ártanak azoknak a kollégáiknak is, akik teljesíteni akarják a kötelességeiket. Hozzátette: a legnagyobb munkáltatók kilátásba helyezték, hogy ha a blokád folytatódni fog, le kell állítaniuk a termelést. Pellegrini szerint a keletkező károkért a sztrájkolóknak kell majd vállalniuk a felelősséget.
Az útzárlat okozta problémákra figyelmeztetett Rastislav Machunka, a munkáltatók szlovákiai szövetségének (AZZZ SR) alelnöke is.
Mindezt követően függesztették fel a fuvarozók a blokádot. Skala figyelmeztetett, hogy bár az átkelőket járhatóvá tették, a sztrájk folytatódik.
Az UNAS továbbra is ragaszkodik az útdíjrendszert érintő követeléséhez. Jančovič elmondása szerint a fuvarozók tiltakoznak a magas gépjárműadó és a költőpénz megadóztatása ellen is. Hozzátette: az útdíj-kedvezmény csak 10 000 kilométer után jár, amivel a hazai fuvarozókat büntetik. Ezért azt akarják elérni, hogy a kedvezmény már az első kilométer után is járjon. „Ezt kormányrendelet formájában lehetne bevezetni. Jövő héten még a parlament is ülésezik” – mutatott rá Jančovič.