Fejünkben a határ - A Magyar7 legújabb, 30. számáról
Viszákon, egy őrségi eldugott, kiüresedő zsákfaluban csodák történnek. Szarvas József Kossuth-díjas színész amellett, hogy a Nemzeti Színház tagja, a Színház- és Filmművészeti Egyetem tanára, itt küzd a paraszti kultúra megmentéséért. Hogy miért fontos ez, hogyan álmodták meg annak idején Kaszás Attilával a pajtaszínházat, mi a különbség a művészet és a kultúra között, megtudjuk Matus Tibor Hogy eltűnjön fejünkből a határ című interjújából.

Gumigerincűek címmel közli a lap Kövesdi Károly vezércikkét, míg Kolek Zsolt a formálódó új európai erővonalakat, az Európai Unióban készülődő jobboldali pártszövetség esélyeit taglalja, amely komoly tényező lehet a közeljövőben.
Kerítések kora címmel olvashatjuk Haják Szabó Mária jegyzetét a litván kerítés és a magyar kerítés közti párhuzamról, illetve az EU kétszínűségéről. A hetilap legújabb száma ezen kívül is több cikkben is foglalkozik európai témával. Matus Tibor cikkének témája a brüsszeli Magyarországgal szembeni zsarolás, illetve annak gazdasági következményei.
Hogy mi állhat Brüsszel alig titkolt bosszújának a hátterében, ezt elemzi Pomichal Krisztián az uniós jelentés ismeretében.
Fülöp Antal jegyzete lengyel szempontból, pontosabban a lengyel hazafias irodalom szemszögéből közelít a haza és a szabadság fogalmához, természetesen napjaink kontextusában. Kin csattan az ostor? Ezzel a címmel közli a lap Somogyi Szilárd cikkét, amelyben a szerző utánajárt, ki issza meg a levét a legújabb brüsszeli ötletnek.
Stumpfné Braun Zsuzsannának Fábry Zoltánról, a „stószi Kazinczyról” írt cikkének második részét olvashatjuk a kulturális rovatban, ahol Lacza Tihamér leporolt históriáinak legújabb darabja Jókai Mórt és a nyomda ördögét idézi meg.
Babucs Zoltán hadtörténész a Klapka Légióról írt múltidéző cikkét egy 155 évvel ezelőtti esemény kapcsán közli a hetilap.
A Tájaink rovatban a felvidéki régiók eseményeiről kapunk hírt. A legutóbbi megyei választások óta látványos javulás állt be Kassa megye útjain. Míg az előző megyevezetés csak a szlovák vidékeket részesítette előnyben, napjainkban a magyarok lakta régiókban is aszfaltoznak. Erről olvashatjuk Zsebik Ildikó riportját.
Lekéren ugyanakkor jobb híján speciális fegyintézet épül, amelynek a terve már másfél évtizede megvolt. Erről tudósít Kaszmán Zoltán.
Július közepén akkora égi „áldás” zúdult a Csallóközre, hogy minden tűzoltóra szükség volt. Reczai Lilla a somorjai helyzetet írta meg.
Új kiadvánnyal bővült a felvidéki irodalmi és művelődéstörténeti kincsestár, írja Szomolai Andrea, aki egy könyvbemutatón járt a mátyusföldi Felsőszeliben.
Hogy a pálinkázásnak is lehet szellemisége, ma már nem kérdés. Bokor Klára cikkében arról olvashatunk, hogy Kürtön jártak a gyermelyi pálinkafőzés mesterei.
Fábián Gergely Debrődön járt a Rovás Nyári Szabadegyetemén, míg Virsinszky Tamás cikkében arról tudósít, mit tanulhat egymástól a gömöri falu, Felsővály és a magyarországi város, Szikszó.
Nagy-Miskó Ildikó a komáromi városi művelődési központ nyári táborában járt, Szomolai Andrea pedig Éberhardon, ahol kissé rendhagyóra sikeredett a szokásos fesztivál.
Csomatelkéről olvashatunk Agócs Szvorák Emese cikkében, amelyből megtudjuk, hogy a hátrányok ellenére is fejlődik a Fülek közelében fekvő település.
A lap Kávézó rovatában Domonkos Andor kutatóorvos ezúttal egy tipikusan nyárinak mondható témát vett elő: az ételmérgezést, amelyről bár sokat hallunk, valójában keveset tudunk róla.
Hasznos szezonális tanácsokkal lát el bennünket B. Vida Júlia az Életmód rovatban.
Protics János egy olyan cseh városban járt, amelyet az idősebb generáció még Gottwaldov néven ismert. A mai Zlín napjainkban virágzó városka, ahol minden sarkon a Baťa-örökséggel találkozunk.
A Hobbi rovatban egy ifjú vadászt mutat be Virsinszky Tamás, míg az Íz-lelőben Vass Laura a cseh módra készült gulyás készítésének titkait tárja elénk, megspékelve barackos pitével.
Vas Gyula autós rovatában a nyári örömautózást mutatja be egy patinás angol gépkocsival, a MINI Cooper egyik új típusával.
Megújult külsővel, új tervekkel vágtak neki az új szezonnak a sárga-kékek. A DAC lett a szlovákiai liga legértékesebb, legtöbb idegenlégiós foglalkoztató klubja, amelynek az új logója valami mást sugall, mint a régi címer. Rajkovics György cikkét a lap sportrovata közli.
Hogy mit hoz magyar szempontból a tokiói olimpia, még nem tudjuk, mindenesetre Szilágyi Áron első napon szerzett első aranya biztató kezdetet sejtetett, írja Rajkovics Péter.
A Magyar7-ből természetesen ezúttal sem hiányozik a heti tv-műsor és a keresztrejtvény, míg a hátsó borítón ezúttal Léva Szent Mihály-templomát találjuk.
Ne feledjék: ha még nem előfizetői, a legközelebbi postán is megvásárolhatják a felvidéki magyarok közéleti hetilapját, a Magyar7-et!