Ez most nem a próbálkozások, kísérletezések ideje!
A közelgő megyei és önkormányzati választások alkalmából Hájos Zoltán (Dunaszerdahely), Fenes Iván (Bős) és Orosz Csaba (Somorja) polgármesterekkel a mögöttünk hagyott időszakról, terveikről és kudarcaikról beszélgettünk. Vajon a gazdasági recesszió és az energiaválság árnyékában milyen kihívásokra kell felkészülniük az önkormányzatoknak? Hármas interjú.

Nyakunkon az önkormányzati választás, ilyenkor kézenfekvő, hogy értékeljük a záruló ciklust. A 2018-as önkormányzati választások a gazdasági növekedés csúcsán találták az országot, majd 2020 tavaszán a koronavírus mindent megváltoztatott. Alig lendültünk túl a járványon, jött a háború és vele az energiaválság. Turbulens négy éven vagyunk túl, nem igaz?
Hájos Zoltán: Gróf Széchenyi István gondolatát venném kölcsön az összegzéshez. Nem tettünk meg mindent, de amit kellett, azt megtettük. Rengeteg kihívást tartogatott ez a négyéves ciklus a járvány miatt, de gazdasági szempontból jó időszakot zártunk. Befejeztünk számos fejlesztést, elkészült például a dunaszerdahelyi iskolakonyha-hálózat.
Fenes Iván: Egyetértek, kemény időszak volt, de azt hiszem sikerült előnyünkre fordítani. Megújítottuk a művelődési központ tereit, közöségi házat építettünk. Az, hogy az emberek kénytelenek voltak otthon maradni, jó alkalmat adott ezekre a fejlesztésekre.
Somorján a főváros és a mesterségesen felduzzasztott szatellit települések közelsége is súlyosbította a helyzetet.
Orosz Csaba: Persze, de a jól működő önkormányzatokban nem igazán okozott gondot a tesztelés, az oltás megszervezése. Sokat kellett improvizálnunk, sajnos az állam, mint sok minden másban, ebben is magára hagyta az önkormányzatokat. A semmiből építettünk rendszert, de elégedett vagyok önkormányzatunk teljesítményével.
A járvány gazdaságilag mennyire terhelte meg az önkormányzatok költségvetését?
Hájos Zoltán: Nem érzem úgy, hogy a járvány fékezett volna minket a városfejlesztésben. Nem volt gond a bevételekkel, a jövedelemadóból visszaosztott pénzek nem csökkentek. A megnövekedett bürokratikus terhek jelentettek némi kihívást, ha valamivel elcsúsztunk, az nem a forráshiány, hanem ezek miatt volt. Összességében azt mondom, gazdaságilag nagyon jó négy évet zárunk.
Az önkormányzatoknak kell is az erős alap az energiaválság átvészeléséhez. Hogy látják, sikerülni fog?
Fenes Iván: A Covid alatt azért a kiadások is kisebbek voltak, nem tudtunk közösségi rendezvényt szervezni, de a bevételink stabilak maradtak. Ennek köszönhetően sikerült tartalékokat képeznünk, de azt nem tudjuk előre, mindez mire lesz elég.
Érkezett már bármilyen érdemi javaslat, tanács, anyagi támogatás a kormánytól?
Orosz Csaba: Nem, egyelőre semmi. Tény és való, ha van egy ügyes polgármester és egy jó képviselő-testület, amely pontosan érti a prioritásokat, az oktatás, a kultúra és a szociális gondoskodás fontosságát, akkor lehet kezelni a kihívásokat.
Ne vegye senki sértésnek, de az előttünk álló időszakban nem lehet amatőrökre bízni az önkormányzatok irányítását.
Hájos Zoltán: Abszolút egyetértek Csabával. Ez most nem a próbálkozások, kísérletezések ideje! Látjuk, mi történik a pozsonyi kormányban. Sok tapasztalatra, tudatos lépésekre és egy jó képviselő-testületre lesz szükség.
Amennyiben megkapják a választók bizalmát, nehéz négy évre számítanak novembertől? Fenes Iván, ön már hetedik, nyolcadik ciklusára készül. Ez lesz a legnehezebb?
Fenes Iván: Látja, most hirtelen én sem tudom hányadik ez már! (Nevet.) Azt mondogatom mostanában a barátaimnak, nem biztos, hogy zöldfülűként el merném vállalni a polgármesterséget. Én és a kollégák is azért dolgoztunk, hogy megőrizzük a város anyagi biztonságát, azt nem lehet csak úgy felelőtlen kézbe helyezni.
Nem tudjuk még, milyen rezsiköltséggel számoljunk, így nem is beszélünk olyan beruházásokról, amelyeket a gazdasági helyzet függvényében talán meg sem tudunk valósítani. Először finanszírozzuk azt, amit kell, aztán jöhet a többi.
Konkretizáljuk kicsit a dolgokat, milyen intézkedésekre számíthat a lakosság?
Orosz Csaba: A legfontosabb egy átgondolt költségvetés felállítása. Szerencsére Somorja jó kondícióban van. Nyilván különböző beruházásokat is tervezünk, ha az anyagiak engedik, de ezek csak a prioritások után jöhetnek.
Addig meg óvatosak leszünk. Odafigyelünk az energiatakarékosságra, de nem fogjuk hagyni, hogy a gyerekeink 17 fokban tanuljanak!
Munkámból kifolyólag gyakran beszélgetek polgármesterekkel, akik párt-, illetve platformállástól függetlenül egyetértenek abban, az aktuális kormány egyáltalán nem bánik kesztyűs kézzel az önkormányzatokkal. Önök mit gondolnak, valóban ennyire rossz a helyzet?
Hájos Zoltán: Még attól is rosszabb! 2009 óta irányítom Dunaszerdahelyet, több kormánnyal működtem együtt. Állíthatom, nem volt még egy olyan kormány, amely ennyire ne vette volna figyelembe az önkormányzatok szempontjait. Nem lehet próbálkozni, csinálni, tudni kell, ez a kabinet sajnos inkább az előbbit teszi.
Orosz Csaba: Ki merem mondani, soha nem látott arroganciával kommunikál a jelenlegi kormány...
Fenes Iván: Bocsánat, kormánya csak Magyarországnak van, amit itt Szlovákiában látunk, az nem kormány!
Orosz Csaba: Az önkormányzatok tudják leginkább, mire van szüksége az embereknek, ehhez képest a pozsonyi kormány erőből képviseli a nem tudás politikáját. Arrogáns, ha nem megy szép szóval, lenyomják a torkunkon erővel.
Önök ezt pontosan érzik, most zárták be központi utasításra az adóhivatal somorjai kirendeltségét.
Orosz Csaba: Így van, de említhetném az új szlovák alapiskolát is.
Maradva az előző ciklusnál, hiányérzet van-e önökben?
Orosz Csaba: Látom, a kellemes kérdéseket Hájos kolléga kapja! (Nevet.) Tény és való, mire a Covidból fellégeztünk volna, jött a háború és a gazdasági válság.
Mindezt önkormányzati költségvetésből. Volt egy-két projekt, amelyet prioritásként határoztunk meg, de ilyen vagy olyan okokból végül nem sikerült megvalósítani. Ezeket a következő négy évre ütemezzük át.
Hájos Zoltán: Korábban elterveztük, hogy a városi dízelmeghajtású autóbuszokat elektromosokra cseréljük, így ingyenessé tehetjük a városi tömegközlekedést. Ez nem sikerült, és elmaradt a vasútállomás előtti kereszteződés körforgalommá alakítása is.
Az önkormányzati választások mellett megyeit is tartanak, mindhárman érdekeltek Nagyszombat megyében. Mire számítanak?
Orosz Csaba: A Dunaszerdahelyi járásban nyolc jelöltünk van, hatan közülük polgármesterek vagyunk. A megyei közgyűlésbe szerintem nincs alkalmasabb jelölt egy gyakorló polgármesternél. Bízom az emberek józan eszében, abban, hogy látják a befektetett munkát.
Fenes Iván: Ez egy jó csapat, számítok a jó szereplésre. Mind a képviselőkére, mind Berényi József megyeelnök-jelölt jó eredményére.
Hájos Zoltán: Az előző ciklusban megkerülhetetlen tömböt jelentettek a magyar politikusok a megyén. A Dunaszerdahelyi és a Galántai járásba összesen 45,5 millió euró értékű támogatást, beruházást hoztunk. Mindezt a következő ciklusban csak egy erős magyar képviselet ismételheti meg.
Megjelent a Magyar7 2022/43. számában.