Bugár Béla is vallomást tett Gál Gábor vesztegetési perében
Bugár Bélát, a Most-Híd volt elnökét hallgatta meg kedden a bazini Specializált Büntetőbíróság Gál Gábor tárgyalásán.

A volt igazságügyi minisztert vesztegetés elfogadásával vádolják. Bugár Béla a vallomásában nem erősítette meg, hogy a vádiratban szereplő időszakban blokkolva lett volna a Szlovák Földalap (SPF) működése, ezért szerinte nem lehet a blokkolás feloldásáról beszélni.
Gál Gábor csak 2018-tól vett részt ezeken az üléseken, azután, hogy miniszter lett, és a tárcájával kapcsolatos ügyek voltak terítéken. Bugár ezért nem látja okát, miért tárgyalt volna Gál Gábor a földalappal kapcsolatos ügyekről. Hozzátette, a koalíciós tanácson sosem foglalkoztak a földalappal kapcsolatos nézeteltérésekkel. Bugár szerit Gál Gábornak semmilyen befolyása nem volt arra, milyen posztokat foglalnak el a Most-Híd tagjai – ezt Boris Brunnernek az SPF igazgatóhelyettesi posztjára való jelölésével kapcsolatban jelentette ki.
A Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség nyomozója 2022-ben indított eljárást Gál Gábor ellen, vesztegetés elfogadása miatt.
Gustáv Palider tanú azonban elutasította a vallomástételt. Attól tartott, olyan dolgokat kellene mondania, amelyek nyomán büntetőeljárást indíthatnának ellene. A Specializált Büntetőbíróság egyesbírája tiszteletben tartotta, hogy a tanú él a vallomástétel megtagadásának jogával. Így a tanúnak az eljárás során tett vallomásait olvasták fel.
A tanú elmondta, a korábban gyanúsított volt egy másik ügyben, amely összefügg a most tárgyalt üggyel.
Azt ugyanakkor elmondta, soha nem találkozott a volt igazságügyi miniszterrel, nem is ismeri, csak a sajtóból. Ami a Szlovák Földalappal kapcsolatos kenőpénzeket illeti, azok egy része a tanú szerint a volt igazságügyi miniszterhez került.
Solymos László a Smer-SNS-Most-Híd-kormány volt környezetvédelmi minisztere is vallomást tett, melyben megerősítette, Gál nem irányíthatta Boris Brunnert, a Szlovák Földalap vezérigazgató-helyettesét. Solymos elmondta, miniszteri megbízatása alatt nem érdeklődött a földalap ügyei iránt, éppen ezért nem is észlelte, hogy az SNS és a Most-Híd között feszültség lenne a földalap miatt.
A vád szerint 2018-ban 50 ezer euró kenőpénzt kért és fogadott el, hogy elintézze a leállított döntéshozatali folyamatok feloldását a Szlovák Földalapnál. Ha bűnösnek találja a bíróság, egytől öt évig terjedő szabadságvesztésre ítélheti. Az ügyben tettestársként szereplő Ladislav K. elleni vád elévült, ezért leállították az ellene folyó eljárást.