2025. február 10., 09:52

Az iskolai erőszak és ami mögötte van

Az iskolai erőszaknak könyvtárnyi irodalma van. Pszichológusok hada foglalkozik a témával, nemzetközi felmérések, elemzések készülnek, hogyan lehetne fellépni az iskolai agresszió ellen. A politika azt vizsgálja, hogyan lehetne biztonságosabbá tenni az iskolákat, milyen legyen a tanuló–tanár, a szülő–tanár viszony. Az egész téma olybá tűnik, mintha mindenki a tűzoltással szeretné elejét venni magának a tűznek, és a kiváltó okok helyett a következményt próbálnák orvosolni.

iskola
Fotó: Pixabay

Olyan ez, mint amikor a hitleri gépezetről készült filmeket tálalják nulla-huszonnégy órában néhány erre szakosodott tévécsatornán. Ma már azt is tudjuk, milyen pezsgőt loccsantottak a kaviárra, mit viseltek a náci Németországba akreditált nagykövetek egy-egy fogadáson, ki kinek mit sutyorgott a paraván mögött, csak éppen a fasizmus létrejöttének okaira nem keressük a magyarázatot, pedig van annak vagy száz éve, hogy a fasizmus a történelem színpadára lépett, és nem volt előzmények nélküli. Igaz, ahhoz tükörbe kéne nézni.

Sokkoló esetek
Néhány éve még szörnyülködve néztük a híreket, hogy az amerikai városokban szinte minden héten történik valamilyen iskolai mészárlás. Ilyenkor többnyire arra gondoltunk, hogy minálunk szerencsére ilyen nem fordulhat elő. Aztán rá kellett döbbennünk, hogy ami késik, eljön, s bizony, a mi régiónk sem a világ vége, ahol minden rendben van. Pedig nálunk kemény törvények szabályozzák a fegyverviselést, nem úgy, mint az USA-ban, ahol szinte alapvető emberi jog a flinta birtoklása. A gyilkossághoz azonban nem kell mindig lőfegyver.

Az utóbbi időben két kirívó eset volt Szlovákiában. Az egyik Kelet-Szlovákiában, ahol egy tizennégy éves diák baltával ment be az iskolába, a másik nemrég történt, amikor a Szepességben egy tizennyolc éves gimnazista egyik diáktársát és az igazgatóhelyettest gyilkolta meg, és többeket megsebesített. Ezek az esetek ugyanakkor csak a jéghegy csúcsát jelentik. Közismert, hogyan hatalmasodott el és vált egyre kezelhetetlenebbé a diákok közt dívó durvaság, az egymás froclizását hogyan váltotta fel a kemény fizikai erőszak.

A két legutóbbi eset között látszólag nagy volt a különbség. Míg a baltás támadó finoman szólva szerény körülmények közt élő család sarja volt, a másik gazdag szülők gyermeke. A két eset közti különbség arra utal, hogy a földrajzi, a szociális helyzet, sőt az életkor sem számít, s az értelmi szint sem mindig meghatározó. A közös nevező a mentális rendellenesség, a pszichés zavar. Ami még közösebb: a család helyett mindig az oktatási intézményt veszik elő, mint bűnbakot és az agresszió melegágyát.

A szepesófalui tragédiáról szóló híreket figyelve számomra az volt a legfeltűnőbb, hogy nagyon sokáig szóba sem került a család, a szülők felelőssége, egyáltalán a srác családi háttere. Nyilatkozatcunami zúdult ránk a képernyőről, mindenki megszólalt: az iskola, a pszichológus, a rendőrség, a belügyminiszter, az összes kormánypárti és ellenzéki politikus. Aztán lassanként kiderült, hogy problémás gyerekről volt szó, aki többször váltott iskolát, és a törvénnyel is meggyűlt a baja, miközben jól szituált család gyermeke volt. Az okokat tehát ebben az esetben sem az iskolában kellett keresni.
A közösségi tér és az agresszió

Amikor előtérbe került az okostelefonok betiltása az iskolákban, kitört a gyalázat. Egyesek a szabadságjogok lábbal tiprásának, a korral és a „haladással” szembeni ötletnek tartották már a téma felvetését is. A józanabb többség szerencsére helyeselte a lépést. Az iskolai telefonhasználat azonban csak azért került terítékre, mert a gyerekeket zavarja a mobil vagy a tablet jelenléte, elvonja a figyelmüket a tanulástól. Arról kevesebb szó esett, hogy a gyerekek gondolkodását, világlátását, ítélőképességét rontja a sok elektromos kütyü, hogy az egészséges életmódot már a gyerekeknél is felváltotta a kóros függőség.

Nézzük például a mozit és a televíziót, mint a közönség szórakoztatásának (és befolyásolásának) kútfőjét. Manapság minden háztartásban van televízió, amely legalább kétszáz adó csomagját kínálja. Ezek közül mondjuk főműsoridőben, ugyanabban a percben legalább száz csatornán éppen hátbaszúrnak vagy mellbelőnek valakit. Kaszabolnak, narkóznak, üldöznek. Ha a l´art pour l´art gyilkolászást a filmkészítők alá akarják dúcolni valamilyen erkölcsi mankóval, a jogos bosszúállás motívumát veszik elő, így legitimálva az agressziót, amihez az illetőnek természetesen joga van. Hol vannak már azok a boldog „békebeli” filmek, amelyek még „csak” az elidegenedésről szóltak! Ma már – a hollywoodi mocsár gőzeinek térhódításával – a vér patakzik mindenütt.

A rengeteg tévéadó mellett akad mondjuk tucatnyi ismeretterjesztő és sportcsatorna, néhány közszolgálati adó, ahol a (természetesen szelektált) hírek mellett politikusok vitatkoznak. Ezeknél a sokat emlegetett parlamenti verbalitást hiába keresnénk, mert onnan a tévé nem közvetít (legfeljebb éjfél után, felvételről, ráadásul a nézettségük minimális). Vajon miből gondolják a politikusok, hogy akadnak olyan megátalkodott fiatalok, akik az ő fizimiskájukra, nézeteikre kíváncsiak? Óriási tévedésben élnek (vagy tudatosan hazudnak) azok, akik a politikai közbeszéd számlájára írják az erőszak terjedését. Akik ezt állítják, túlértékelik a politikum szerepét és hatását a mindennapokra.

A leláncolt szabadáré

Sokan fellélegeztek, amikor Donald Trump győzelme után Mark Zuckerberg, a Meta és a Facebook tulajdonosa egy hirtelen fordulattal besorakozott a szólásszabadság élharcosai közé, és bejelentette, hogy szélnek ereszti a cenzorokat. A jó hírnek azonban van egy árnyoldala is. Azon túl, hogy az új kurzusnak való megfelelés motiválta, az erőszakot továbbra is ki kellene szűrni a közösségi oldalakról. Böjte Csaba szövege mondjuk biztosan nem passzolt bele a „gyűlöletkeltés” kategóriájába, de a végtelen szabadáré sem lehet üdvözítő. Ugyanez érvényes a többi megosztóra is. Senki ne mondja, hogy a „zárt csoportokat” nehéz ellenőrizni a mai mindenható technika segítségével (ha a polgár minden mozdulatát, lassan már gondolatát is követni tudják). Márpedig a fiatalok körében éppen ezek jelentik az erőszak terjedésének az egyik csatornáját. Talán emlékszünk még – hisz nemrég történt –  azokra a diáklányokra, akik rettegésben tartották a többieket Somorja környékén. A szülői háttér itt sem volt szegénynek mondható.

Az iskolában csak lecsapódik
Az iskolai agressziót tehát nem lehet leszűkíteni az iskola területére. Ennél sokkal szélesebb a spektrum, az erőszak ugyanis pókhálószerűen szövi át a mindennapjainkat. Ha ehhez társul a szülők hanyagsága, nemtörődömsége, a megélhetési hajsza miatti elhanyagolása a gyerekeknek, a jogok mellett a kötelességek marginalizálása, kész a diagnózis. Amely arról árulkodik, hogy az iskolákban csak kicsúcsosodik az a társadalmi feszültség, amelyet a média, a nyakló nélküli szabadáré, a tekintélyelv teljes száműzése, a személyiségi jogok minden fölé rendelése okoz. Mert manapság nagyobb hangsúlyt kap a családon belüli erőszak, mint a családi béke hangsúlyozása.

A szlovákiai városok terei ismét megteltek tüntetőkkel. Becslések szerint akár százezer ember is részt vehetett a legutóbbi nagy politikai dzsemborin, legalábbis a szervezők állítása szerint. Ne legyenek kétségeink, hogy ezt az újabb uszítást nem a társadalomnak a Fico-kormánnyal szembeni tömeges elégedetlensége váltotta ki, hanem az ellenzéki politikusok frusztráltsága. Amihez némi külföldi „segítség” társul. Hogy mi köze mindennek a nemrég történt szepesófalui iskolai gyilkossághoz? Józan ésszel nézve az ég világon semmi. Csak a progresszívek szeretnék elhitetni a társadalommal, hogy a vezető politikusok uszításai hergelik a TikTokon meg a jó ég tudja, milyen platformokon lógó tinédzsereket, és bőszíti fel őket annyira, hogy kést, fegyvert, vascsövet ragadjanak, és uram bocsá´ agyonverjék az osztálytársukat meg a tanárukat.

Megjelent a Magyar7 2025/5. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.