Az emberek belefáradnak az állandó oltakozásba
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) kedden megkérdőjelezte a lakosság széles körű beoltásának lehetőségét a negyedik adag koronavírus elleni védőoltással. A gyógyszerügynökség szerint az emlékeztető oltások néhány havonta történő ismételt beadása valószínűleg nem lenne fenntartható stratégia.

Az EMA ugyanakkor annak a meggyőződésének is hangot adott, hogy a koronavírus új variánsának, az omikronnak a terjedése a betegséget a pandémiás szakaszból egy olyan tartósan előforduló betegség irányába mozdítja el, amellyel az emberiség együtt tud majd élni. Korábban az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is hasonlóképpen nyilatkozott a kérdésben.
Az oltás mellett a természetes úton (a betegség leküzdésével) szerzett immunitás is jelentősen megnő az omikron hatására. Ennek köszönhetően gyorsan közelíthetünk egy olyan forgatókönyvhöz, amely közelebb áll az endemikus fázishoz” – mondta Marco Cavaleri, az EMA oltási stratégiákkal foglalkozó munkatársa.
Ez azt jelentené, hogy a vírus a világ népességének bizonyos részein ott maradna és fel-feltűnne majd minden évben, de nem lesz már annyira súlyos.
Van tehát remény arra, hogy az új, erősen fertőző omikron változat a koronavírust a világjárványból az endemikus fázisba, vagyis abba a betegségbe viszi át, amellyel az emberiség együtt tud élni.
Dr. Ezekiel Emanuel, Joe Biden korábbi koronavírus-tanácsadója is hasonlóképpen nyilatkozott, szerinte a koronavírus már az idei évben endemikussá válhat. A volt tanácsadó az NBC műsorában kijelentette, szerinte az Egyesült Államokban hamarosan megfékezik a koronavírust, részben a kötelező oltási intézkedéseknek köszönhetően, és a koronavírusjárvány az influenzához hasonló endemikus járvánnyá válik.
Marco Cavaleri szerint az új oltási stratégia részeként meg kell fontolni a covidellenes oltások emlékeztető dózisainak hosszabb időközönkénti beadását. Szerinte a téli szezon kezdete előtt rendszeresen sor kerülhetne ilyen oltási kampányokra, ahogy az a közönséges influenza elleni védőoltások esetében is történik.
A szakember azonban arra is felhívta a figyelmet, hogy a covid terjedése még mindig pandémiás fázisban van, és az omikron óriási terhet ró a nemzeti egészségügyi rendszerekre.
– mondta. Ezzel összefüggésben az EMA olyan vizsgálatok eredményeire hivatkozott, amelyek szerint az omikron ugyan fertőzőbb, mint az eddig domináns delta, változat, de mintegy fele-kétharmadával kevesebb az általa okozott kórházi kezelések kockázata. A WHO keddi becslése szerint Európa lakosságának több mint fele valószínűleg megfertőződik az omikron variánssal a következő két hónapban.
– fűzte hozzá Cavaleri. Véleménye szerint ebben az esetben fennállna annak a veszélye, hogy az embereknek elegük lenne az állandó emlékeztető oltásoktól.