A Szövetség megyei politikusai Gombaszögön: nem adjuk a kórházainkat!
A Gombaszögi Nyári Tábor pénteki fórumán a Szövetség megyei képviselőit: Viola Miklóst, Furik Csabát és Cziprusz Zoltánt Rajkovics Péter kérdezte.

Cziprusz Zoltán, Besztercebánya megyei képviselő szerint a legnagyobb probléma az orvoshiány.
A rimaszombati kórház leminősítése ellen sikeresen fogott össze a régió, 40 ezer tiltakozó aláírás gyűlt össze. A rimaszombati kórház több osztályát bezárták volna, pedig az intézmény mintegy 130 ezer ember egészségügyi ellátásáért felel.
Ugyanakkor a rimaszombati kórház elesett egy 72 millió eurós befektetéstől a befektetői csoportok harca miatt - hangsúlyozta Cziprusz, pedig ezáltal a pályakezdő orvosok is könnyebben megnyerhetők lettek volna a régiónak.
Furik Csaba elmondta, a reformok a bodrogközi régióban mindig visszalépéssel jártak.
A királyhelmeci kórház esetében mutatkozó gondok folyamatosak, nincs olyan stratégia, amely a térség felzárkóztatását szolgálná.
A reformok tervezői figyelmen kívül hagyják a földrajzi, közlekedési szempontokat - mese habbal, ami reform címén zajlik az országban - húzta alá Furik.
Nem sikerült közös gazdasági nevezőre hozni az állami kórházakat, ez súlyos eladósodáshoz vezet, miközben a magánkórházak költségvetése konszolidált. A magánkórházak több ponton együttműködnek - pl. a laboratóriumi diagnosztika vagy az ortopédia területén - ezzel növekszik a betegellátás színvonala.
Cziprusz szerint el kellene azon gondolkodni, elég orvost és ápolót képeznek-e, illetve jóval többet kellene tenni az orvosok megtartásáért. Ha a helyi orvosok külföldre vagy más régiókba távoznak, a pótlásukra érkezők - esetleg éppen Ukrajnából - nem kötődik szorosan a régióhoz.
Furik nem engedte volna a magántőket az egészségi ellátórendszerbe, a magánkórházak hálózatai államot alkotnak az államban. Minden ellátó saját rendszert épít, ami nem költséghatékony.
A királyhelmeci kórház bár "kórház a világ szélén", eközben azonban a költségvetése kiegyensúlyozott, csak hagynák életben. Valahogy az ország délkeleti csücskét "nem tudják lenyelni", pedig mi ott élünk - hangsúlyozta Furik.
Viola szerint nem kell félni a magánkórházaktól, ami hiányzik az az állami és a magánkórházak működésének összehangolása - ezért építenek külön halózatokat az egyes szolgáltatók.
Elavultak a kórházak épületei, hiányos a műszaki felszereltség, kevés az orvos, alacsony a szakma társadalmi megbecsültsége. Nyitra megyére jellemző, hogy a magyarlakta régiókban még nagyobb az orvoshiányt.
Prioritás az egészségügyi ellátás stabilizálása - ebben Viola szerint konszenzus lesz a parlamentbe jutó pártok között.
Megszüntetnék a királyhelmeci gyermeksürgősségi ellátást, elviszik Tőkerebesre, ahol nincs gyermekosztályt - miféle reform, amellyel folyamatosan pusztítják a régiót - tette fel a kérdést Furik.
Az állam nem jó gazda, magánkézbe adja az ellátást, miközben reformokról dönt felülről - ez a logikai bukfenc vezet a bodrogközi helyzethez - emlékeztetett Furik.
Viola elmondta, mindenkinek - nemzetiségtől függetlenül - kijár a színvonalas egészségügyi ellátás, ezt a jelenleg "vonalzóval" megrajzolt kórházreform nem tudja biztosítani.