2024. november 14., 14:45

Magyar-szlovák külügyi találkozó: nincs veszélyben a kisebbségi nyelvhasználat

A Szlovákiában előkészületben lévő nyelvtörvény módosítás tervezet nem veszélyezteti a kisebbségi nyelvhasználati jogot - hangzott el magyar-szlovák külügyminiszteri találkozón Budapesten csütörtökön, amely során Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter a hivatalában fogadta Juraj Blanár szlovák külügyminisztert. A találkozót sajtótájékoztató követte.

 

Blanár és Szijjártó
Fotó: MTI

Az amerikai elnökválasztás eredménye miatt új politikai valóságban vagyunk, jelentette ki Szijjártó Péter, és ez jó hír a békepárti kormányoknak, Szlovákiának és Magyarországnak egyaránt.

Elmondta: a két ország között jelenleg tiszteleten alapuló együttműködés van. Sikertörténet a két ország kapcsolata, erősek a kereskedelmi kapcsolataink, a második legfontosabb gazdasági partnerünk Szlovákia. Szinte megdupláztuk a határátkelőhelyek számát, jelenleg 40 működik a két ország között. Közösen törekedünk fizikai biztonságra migránskérdésben, segítjük a szlovák légvédelmet, közös érdekeink vannak gázszállításban, energiaellátásban. A paksi erőmű bővítésében is segítenek szlovák szakemberek. Új hidakat, vasutat, utakat tervezünk közösen építeni a közeljövőben a két ország között.

Mindenki tudja, hogy a nemzetpolitika szívügyünk. Számunkra a felvidéki magyar közösség sorsa nagyon fontos - hangsúlyozta a magyar külgazdasági és külügyminiszter. Rámutatott: emiatt a szlovák nyelvtörvény módosítása folyamatos párbeszédet kíván a két kormány minden szintjén.

"A szlovák kollégákkal folytatott tárgyalásokból azt szűrtük le, hogy a módosítás semmilyen módon nem veszélyezteti a kisebbségi nyelvhasználatot Szlovákiában" - 

Elkötelezett a szlovák kormány a kisebbségi nyelvhasználati jogok megőrzésében. A szlovák és magyar nemzeti érdekek összehangolhatók Szijjártó szerint.

Blanár és Szijjártó
Fotó:  MTI

Juraj Blanár szlovák külügyminiszter elmondta, hogy a V4-eken belül is szoros az együttműködés, a szerveződés él és élni is fog a jövőben is. Szlovákiának Magyarország a 4. legfontosabb gazdasági partnere. Atomenergiában is tudnak együttműködni. A kínai gazdasági kapcsolatokról kijelentette, hogy mindkét ország számára kiemelt jelentőséggel bír, ezért Magyarországhoz hasonlóan Szlovákia is javítani szeretne a kínai gazdasági kapcsolatokon. Kiemelte, hogy az eddigi brüsszeli törekvések migránsügyben nem voltak hatásosak. Vannak olyan nyugat-balkáni országok, amelyek 20 éve várnak az EU csatlakozásra, Ukrajna nem lehet kivétel. Megköszönte a hazájának nyújtott segítséget a légvédelemben. Tovább kell erősíteni a kétoldalú kapcsolatokat a két ország között.

Blanár kijelentette:

az állam nyelvet meg kell ugyan erősíteni, de ez nem történhet más nyelvek kárára. Sokan felhasználják a témát politikai célokra, hogy éket verjenek a két ország közé.

Hangsúlyozta, hogy nagyon fontos a béketárgyalások megkezdése Oroszország és Ukrajna között, mivel az európai országokban a háború miatt csökken az életszínvonal, gyors és kompromisszumos megoldásra van szükség.

Szijjártó Péter, Donald Trump januárban esedékes hivatalba lépésével kapcsolatban, azzal számol, hogy ezután a béke gyorsan eljön, látva az elnöki kampányt, annak dinamizmusát. Mint mondta: Várhelyi Olivér európai biztosként az EP-meghallgatáson kiválóan szerepelt Brüsszelben, kicsinyes politikai okai vannak, hogy az európai baloldal szórakozik vele.

A Ma7 kérdésére, hogy összecsengenek-e a szlovák házelnök szavai a külügyminiszterével, Szijjártó elmondta, hogy a szlovák kormány több tagjával nagyon jól ismerik egymást, baráti kapcsolatokat ápolnak, és világossá tették, hogy nincs ok az aggodalomra, nincs szándékukban korlátozni a kisebbségi nyelvhasználatot. Figyelni kell, de a jóindulat megvan a részükről.

Egy újságírói kérdésre Blanár elmondta, hogy Magyarország konkurenciaképességet a budapesti EU-s nagy találkozó is bizonyította. Az Európai Bizottság bármit is tesz, a magyar elnökség sikeres. USA és Szlovákia viszonyáról elmondta, hogy Szlovákia kis ország, de szuverén. Büszkék vagyunk az EU- és NATO-tagságra, de mindenkivel törekedünk a jó kapcsolatokra, így az USA-val is.

A Ma7 azon kérdésére, hogy mi a véleménye Blanárnak Fico kormányfő azon felvetésére, hogy változtatni kell a választási törvényen, és hét százalékra kell emelni a parlamenti küszöböt, ami diszkriminálná a Magyar Szövetséget ahelyett, hogy pozitív diszkriminációban részesítené egy 3 százalékos bejutási lehetőséggel, azt válaszolta, hogy néhány alkotmányos törvényen változtatni kell, mert idejemúltak. De a választási törvény módosításához alkotmányos többség kell a parlamentben, amire sem most, sem a jövőben nem lát lehetőséget. 

Lehetne akár olyan vegyes választási törvény is, amilyen Magyarországon van. De korai még erről beszélni, folynak az egyeztetések. Mint ahogy bizonyára az államnyelvtörvény módosításában is.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.