A kormány elvonja a forrásokat, és hagyja eladósodni az önkormányzatokat. Hová vezet mindez? – Őry Pétert kérdeztük
Az adóbónusz bevezetése miatt jövőre jelentősen kevesebb bevételre számíthatnak az önkormányzatok, miközben a kormány semmilyen módon nem kompenzálja a települések növekvő költségeit. Cserében egy módosítással lehetővé teszik, hogy az önkormányzatok közfeladataik ellátását vagyonuk és tartalékaik feléléséből, vagy éppen hitelből finanszírozzák. Valójában a kormány kivette a közfeladatokat ellátó települési önkormányzatok zsebéből a forrásokat, miközben az intézkedéseit családbarátként tünteti fel.

„Változott a 2004-ben elfogadott törvény az önkormányzatok költségvetési szabályairól. A módosítás októberben jelent meg a törvénytárban, és december 15-én lép hatályba” – mondta el lapunk megkeresésére Őry Péter, Csallóközcsütörtök polgármestere, a Pro Civis Polgári Társulás elnöke.
„Az önkormányzatok költségvetését két nagy „csomag” alkotja. Az általános kiadások, melyek közé tartozik például az önkormányzati, óvodai vagy kultúrházi dolgozók bérköltsége, a közvilágítás, a tanintézmény fenntartása, a parkok rendbetétele, a gépek javítása, a hulladékdíj és a csatornázási díj.
– emlékeztet Őry.
„A másik nagy tételt a beruházások köre képezi, amelyeket a települési önkormányzatok rendszerint pályázati források bevonásából, vagy éppen valamilyen hitelkonstrukció felhasználásával valósítottak meg.
– emeli ki Őry Péter.
„A december 15-én változó szabályozás lehetővé teszi, hogy az általános kiadásokat is hitelből fedezzék az önkormányzatok. A tartalékalapot – az előző évben megspórolt forrásokat – is fel lehet használni például a közvilágítás finanszírozására, vagy a bérköltségek fedezésére. Ugyancsak megengedett lesz, hogy a vagyontárgyak értékesítéséből befolyó összegből gazdálkodják ki a mindennapi működéshez szükséges kiadásokat.
– hangsúlyozza a Pro Civis PT elnöke.
„December folyamán fogadják el az októberben megválasztott új önkormányzati testületek a jövő évi költségvetést és az adórendeleteket. Megállapítják a helyi adók mértékét és a hulladékelszállítási illeték összegét a 2023-as évre vonatkozóan.
– hívja fel a figyelmet Őry a települések gazdálkodásával kapcsolatos kockázatokra. Hatékony lenne például egy minimális bevételi vállalás meghatározása az önkormányzatok részre, de még ez sincs, nemhogy értelmezhető prognózis - húzza alá Őry.
Az egyre mélyülő válsághelyzetben érthetőek és szükségesek a kormány erőfeszítései, hogy megsegítsék a vállalkozókat, és hatóságilag maximalizálják a polgárok energiaköltségeit. Érhető szándék az is, hogy további juttatásokat adjanak a nyugdíjasoknak, vagy emeljék az orvosok bérét. Csak éppen a közfeladatokat ellátó önkormányzatok rendszerszintű kisegítéséről nem hallani egyetlen szót sem.
– teszi hozzá a csallóközcsütörtöki polgármester.
„A fonák a történetben, hogy az adójogszabályok változása, az adóbónusz emelése miatt az önkormányzatok – ahogy az előbb utaltam rá, nem tudják, mennyi bevétellel számolhatnak a jövő évben” – húzza alá Őry. (A hatályos szabályozás szerint a természetes személyek jövedéki adójából osztja vissza az állam az önkormányzatoknak járó költségvetési forrásokat. Az adóbónusz növelése adócsökkentést jelent, ezért a települések kevesebb bevétellel számolhatnak – a szerk. megjegyzése.) Az önkormányzatoknak járó jövő évi források tekintetében megy a ködszurkálás, mindeddig hiába vártuk a pénzügyi tárca prognózisát, mennyi forrásból gazdálkodhatnak jövőre az egyes települések – húzza alá Őry.
A települések csakis így tudják kigazdálkodni a négy- vagy ötszörös energiaárat, a közel 20 százalékos inflációt, és a csökkenő állami juttatások mellett külön teher lesz a közszolgálatban dolgozók tíz százalékos béremelése, ami az elvezetésekkel együtt valójában tizenöt százalékkal emeli meg az önkormányzatok bérköltségét. Természetesen az emberek itt is megérdemlik a béremelést – sőt, az infláció miatt ez elkerülhetetlen, de a településeknek továbbra is működtetniük kell az iskolákat, az óvodákat, a közvilágítást – nem is sorolom. Vagyis a kormány kényszerhelyzetbe sodorja a településeket, mert az elvett forrásokat a helyi önkormányzatok a helyi adók és illetékek emelésével kénytelenek megoldani.
- teszi hozzá Őry.
A kormány tulajdonképpen átrakja a terheket az önkormányzatok vállára – emeljék csak a helyi adókat, hozzák meg ők a népszerűtlen döntéseket.
– fest cseppet sem pozitív jövőt a települési önkormányzatok mozgásterét illetően Őry Péter.