2025. január 29., 13:17

A kormány elfogadta a gorálok kisebbségi státuszát

A szlovák kormány Vöröskolostoron (Červený Kláštor) rendezett január 29-edikei kihelyezett kormányülésén elfogadta a szlovákiai gorál közösség kisebbségi státuszát. Ezzel a gorálok az ország 15. hivatalos nemzetiségi kisebbségévé váltak. A mai döntés a gorál aktivisták sokéves munkájának eredménye. A döntés lehetővé teszi a gorál kultúra megőrzését és továbbfejlesztését, ami egyben az ország sokszínűségének megerősítését is jelenti. A kormány döntése által lehetővé válik a gorál kultúra hivatalos támogatása, vagy a gorál nyelv megerősítése a közösség által lakott településeken.

Goral nemzetiség
Fotó: IMB

„Annak ellenére, hogy Szlovákiában a gorálokat már ránézésre is mindenki ismeri általában úgy gondolkozunk róluk, mint valami hagyományőrzőkről vagy etnográfiai csoportról. Ezzel szemben a gorálok Szlovákia egyik legfontosabb őshonos kisebbsége, több évszázados történelemmel, saját településekkel és szükségletekkel. Ezért döntöttünk úgy, hogy a Bél Mátyás Intézet keretén belül többéves kutatási tervet hajtunk végre a gorál közösség feltérképezésére. Szoros együttműködésben a gorál aktivistákkal, végigjártuk a településekeit és feljegyeztünk mindent, amit lehetett kultúrájukról, nyelvükről, intézményeikről és a lakosság szerkezetéről,” mondta Ravasz Ábel, a Bél Mátyás Intézet (BMI) tiszteletbeli elnöke.

A BMI kutatásából kiderült, hogy a gorálok Szlovákia több, mint 80 településén vannak jelen, elsősorban a Szepességben (beleértve a Magurántúlt) valamint Árva és Kiszuca északi végein. Kisebb közösségeket a Garammentén, Liptóban, Gömörben és Sárosban is találtunk. A gorálok becsült összlétszáma 57 ezer fő. Közülük több, mint 5 ezren ezt a nemzetiséget választották a népszámlálás során is, annak ellenére, hogy a “gorál” szót kézzel kellett beírniuk a lehetőségek közé. Ezzel a gorálok ma a közepes látszámú nemzeti kisebbségek közé tartoznak az országban.B
Gorálok

A kutatás eredményeiből az is látszik, hogy miközben a felnőttek között magas a gorál nyelvjárások ismerete, a fiatalabb generációkban ez fakul. Ennek fő oka az, hogy a mai napig semmiféle támogatás nem állt rendelkezésre a gorál kultúra vagy nyelv megerősítésére, az nem jelent meg sem a köztereken, sem az iskolákban. Ez a kormány mai döntésével megváltozhat.

A kormány döntése a huszonnegyedik órában érkezett. Ezért nem maradhat a formalitások, szimbólumok szintjén, hanem azt konkrét lépésnek kell követnie. A goráloknak meg kell jelenniük a kormány kisebbségi szerveiben és a támogatási mechanizmusokban is. A gorálok támogatásával végső soron Szlovákia sokszínűségét támogatjuk, ez pedig azt gondolom, mindannyiunk közös érdeke”

- zárta Ravasz Ábel.

A Bél Mátyás Intézet monográfiát készít a szlovákiai goral közösségekről, amelyben több éves kutatásának eredményeit dolgozza fel. A „Goral Közösségek Atlasza” 2025. első félévében jelenik meg.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.