Duplacsavar: a kormány az Isztambuli Egyezmény jóváhagyását javasolja a parlamentnek
A kormány kedden újabb határozatot fogadott el az Isztambuli Egyezménnyel kapcsolatban. Ebben azt javasolja az SZK Nemzeti Tanácsának, hogy az elutasító állásfoglalás helyett adja hozzájárulását az Isztambuli Egyezmény (az Európa Tanács Egyezménye a nők elleni és a családon belüli erőszak megelőzéséről és felszámolásáról) ratifikálásához.

A kormány emellett azt javasolja, hogy a parlamenti határozatot egészítsék ki egy mondattal, amelyben leszögeznék, hogy egy nemzetközi szerződésről van szó, amely az SZK Alkotmánya szerint előnyben részesítendő a törvényekkel szemben.
A kormányhivatal kiadott egy közleményt, miszerint a kormány Isztambuli Egyezménnyel kapcsolatos véleménye nem változott, és továbbra is elutasítja azt.
– olvasható a kormányhivatal közleményében.
A kormány múlt héten elutasító határozatot fogadott el az Isztambuli Egyezménnyel kapcsolatban, és ugyanezt javasolta a parlamentnek is. A kabinet végleg le akarta zárni az egyezmény elutasításának folyamatát.
Hétfőn (február 17.) több jogász is felhívta a figyelmet, hogy az SZK Alkotmánya értelmében a kormány egy nemzetközi szerződést csak jóváhagyásra terjeszthet a parlament elé. Marián Giba, a Pozsonyi Komenský Egyetem Jogi Kara Alkotmányjogi Tanszékének vezetője szerint a kormány korábbi határozatával az a legfőbb gond, hogy a parlamentnek nem ad lehetőséget arra, hogy hozzájárulhasson az egyezmény ratifikálásához.
Az egyetlen felkínált lehetőség az elutasító álláspont. A jogász szerint ráadásul ilyesféle eljárást az alkotmány nem ismer, így a parlament bárhogy is határozna, annak nem lenne jogi relevenciája.