2025. március 8., 18:00

A jövő nagy kérdései! - az MCC hagyományteremtő Istropolis Summitja - VIDEÓKKAL

Az MCC, azaz a Mathias Corvinus Collegium, a Kárpát-medence legnagyobb és legsokoldalúbb tehetséggondozó intézménye. Az intézmény az elmúlt 25 évben a közép-európai tehetséggondozás zászlóshajója lett. Az MCC által megrendezett Istropolis Summit, amit első alkalommal szerveztek Pozsonyban, hagyományteremtő szándékkal jött létre. A konferencián a legjelentősebb társadalmi és közéleti kérdéseket vitatták meg az Amerikai Egyesült Államokból, Nyugat-Európából és Közép-Európából érkező szakemberek. Hogy a konzervatív értékrenden alapuló gondolkodásra igény van, és hogy a konferencia hiánypótló volt, az is bizonyítja, hogy az előadásokat és panelbeszélgetéseket nagyon nagy szakmai érdeklődés övezte. 

Forrás: Gerhát Máté
Fotó: Forrás: Gerhát Máté

A konferencia plenáris előadásokból és panelbeszélgetésekből állt. A fórum Pomichal Krisztiánnak, az MCC felvidéki igazgatójának megnyitójával kezdődött. Az előadások a 2025 óta elkezdődött globális változások kérdéseit elemezték, angol nyelven.

A konferencia nyitó előadását Orbán Balázs, az MCC kuratóriumának elnöke, és Magyarország miniszterelnökének politikai igazgatója tartotta a konnektivitás témájában. Előadóként szerepelt az eseményen Szlovákia belügyminisztere Matúš Šutaj-Eštok is, aki plenáris előadásában az illegális migráció, a biztonság és szuverenitás kérdéséről beszélt.

Vendége volt a találkoznak Václav Klaus, Csehország korábbi államfője is, aki előadásában a nyugati világ jólétéről beszélt, Szép új Nyugat – Visszaút a jóléthez címmel, hangsúlyosan is elismerve Donald Trump politikáját, és ugyancsak előadást tartott a hazai kereszténydemokrata politika két meghatározója, Szlovákia korábbi belügyminisztere, Dr. Vladimir Paľko, és Dr. Ján Figeľ az Európai Unió korábbi biztosa is.

Orbán Balázs, az MCC kuratóriumának elnökeként tehát a jövő külpolitikai stratégiájának témájában adott elő, aki, mint köztudott, egy könyvet is írt a konnektivitásról, amely a magyar geostratégia alapjának minősül.

Orbán Balázs a sokat emlegetett konnektivitás lehetőségeit, és a szlovák-magyar döntéshozók együttműködését is hangsúlyozta.

A konnektivitás alapú stratégia kezdi hozni az első eredményeket ebben az évben. Magyarországnak stratégiai partnersége van az új amerikai adminisztrációval, a kínai vezetéssel, jó pragmatikus együttműködésünk van Oroszországgal, egy sikeres uniós elnökségi féléven vagyunk túl. Az az elképzelés rendszer, hogy nem ellenségeket, hanem barátokat keresünk, és minden nagyhatalmi erőközponttal jó viszonyt kell kialakítani, ez működik, és ennek gazdasági eredményei is az idei évben már látszanak a magyar gazdaságban.
Frank Füredi, az MCC Brussels ügyvezető igazgatója, az egyik panelbeszélgetésben vett részt, amelyben a szakértők az új és radikális ideológiákról beszéltek, amelyek veszélyeztetik hagyományainkat, civilizációnk alappilléreit és nemzeti önazonosságunkat. A beszélgetésben részt vevők arra is keresték a választ, hogy mi várhat a lassan identitását vesztő nyugati civilizációra.

Frank Füredi kifejtette véleményét Európa woke-ideológia elleni harcáról, és arról, hogy várható-e enyhülés az Európát érintő nyomásban.

Én úgy látom, hogy a helyzet nagyon komoly és sokan a mi oldalunkon nincsenek tisztában azzal, hogy ez ellen harcolni kell. Fontos, hogy mi előre gondolkozzunk. Fontos, hogy ne hagyjuk a gyerekeket, hogy csak a tanáraik tanítsák őket, hanem nekünk is kell valahogyan beszélni velük a mi értékeinkről. Ez egy nagyon kemény harc lesz, de optimista vagyok, hogy végül is mi fogunk nyerni.
Sztáray Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztériumának biztonságpolitikáért felelős államtitkára, a panelbeszélgetés során az új amerikai adminisztráció kulcsfontosságú változásairól, és a régiónk számára következő négy év biztonságpolitikájáról is beszélt.

Sztáray Péter stábunknak adott interjúja során Trump elnök térségünkre gyakorolt politikai hatását hangsúlyozta, és kitért a  béketeremtés lehetőségeire is.

Először is le kell szögezni azt, hogy egy nagyon pozitív fejlemény az, hogy egy új amerikai adminisztráció van, amely békét akar Európában, és ehhez kész hozzájárulni nagyon aktívan. Sajnos az európai országok többsége egyelőre le van maradva ebben a kérdésben és a korábbi stratégiát hangsúlyozzák, miszerint támogatni kell Ukrajnát katonailag, amíg meg nem nyeri a háborút. Mi úgy látjuk, hogy ez lehetetlen. Itt minél hamarabb tűzszünetre van szükség és ehhez az Amerikai Egyesült Államoknak a nagyon konkrét, nagyon erős vezető szerepére van szükség, illetve arra, hogy Európa meggondolja magát, és kész legyen arra, hogy az Egyesült Államokkal együttműködve megteremtse a tartós békét.
Sayfo Omar, a Migrációkutató Intézet kutatásvezetője a panelbeszélgetés során a 21.század migrációs nyomása elleni lehetséges megoldásokról beszélt, továbbá a szakértőkkel együtt összefoglalták a biztonságpolitikai, kulturális és társadalmi stratégiákat, mint esetleges megoldásokat a migráció területén.

Sayfo Omar a 2015-ös migrációs hullám óta következetesen képviselt magyar álláspont beigazolódását hangsúlyozta, és kitért arra is, hogy milyen opciók léteznek a Közép-Európát érintő migráció kérdésében.

Azt látjuk, hogy most már Nyugat-Európában a fősodor is számos elemet átemelt a magyar kormánynak, a kezdetekben is migráció kritikus álláspontjáról, és a fősodor is, beszéljünk itt a középről, de adott esetben a baloldalról is, próbálja nehezíti a tömeges migrációnak az útját.
Pomichal Krisztiánt, az MCC felvidéki igazgatóját, az Istropolis Summit fő szervezőjét a szlovák közeg nyitottságáról, és a konferencia kezdete előtti, a rendezvényt ért liberális támadásokról is kérdeztük.
Én azt gondolom, hogy amikor kihoztuk a konferencia hírét és az első szakértők, szereplők és gondolkodók neve felbukkant a sajtóban, illetve a konferencia honlapján, akkor a szlovák közvélemény is látta, hogy itt egy olyan konferenciáról van szó, ami ideológiáktól mentesen, de érték alapon fogja közvetíteni azokat az üzeneteket, amelyeket az MCC fontosnak tart.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.