A háború kilencedik napja: hétvégén folytatódhatnak a béketárgyalások - HÍRFOLYAM
Az orosz csapatok pénteken elfoglalták az Ukrajna délkeleti részén fekvő zaporizzsjai területen található atomerőművet. Ugyancsak benyomultak a félmilliós Mikolajivba a szerdán elfoglalt Herszontól nyugatra. Mariupol még tartja magát.

A tervezett béketárgyalások talán hétvégén megállíthatják a harcokat, de ma még más volt a helyzet.
Demkó Attila, a Mathias Corvinus Collegium Geopolitikai Műhelyének vezetőjét kérdeztük az orosz-ukrán háborúról, a narratívák csatájáról, Putyin személyiségéről és arról, igazolható-e sérelmekkel egy háború.
Több forrás is közölte a hírt, hogy az orosz és ukrán fél a hétvégére tervezi a béketárgyalások harmadik fordulóját.
A külföld reményei szerint Oroszország gazdasági válsága állíthatja meg az Ukrajna ellen folytatott háborúját.
Mariupol után Kijev teljes körbezárása és Odessza kikötővárosa a következő orosz háborús célpontok.
A TTF holland gáztőzsdén a tegnapi megawattóránkénti 158 eurós árról délután kettőre 190 euróra nőtt a gáz ára áprilisi szállításra.
Az ukrán külügyminisztérium szerint több ember meghalt és megsérült abban a tűzben, amely az oroszok által már elfoglalt erőműben ütött ki.
Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára hangsúlyozta, a kazettás bombák használata sérti a nemzetközi jogot.
Magyarország sem katonát, sem fegyvert nem küld a háborúba, nem engedjük át a területünkön a halált hozó fegyvereket Ukrajna irányába - mondta Szijjártó Péter pénteken Brüsszelben, a NATO külügyminisztereinek tanácskozását követően.
A 24TV azt írja, péntek délelőtt a civil infrastruktúra ellen indított támadást Zsitomirban az orosz hadsereg, a bombázásban egy iskola épülete komoly károkat szenvedett.
Dicsőség lenne meghalni a hazáért - mondta Vitalij Klicsko kijevi polgármester az ARD német országos közszolgálati televíziónak egy pénteken sugárzott interjúban, amelyben kiemelte, hogy az orosz invázióval dacoló ukrán fővárosban "horror" lett az élet.
Pénteken az orosz egységek behatoltak Mikolajivba, közölte a város polgármestere. A Déli-Bug folyó partján fekvő várost félmillióan lakják, a stratégiai jelentőségét a három hajógyára adja – itt készültek a Szovjetunió legnagyobb hadihajói is.
A NATO példátlan szankciókat vezetett be Oroszország ellen, azonban az észak-atlanti szövetség védelmi együttműködés, és nem akar háborút Oroszországgal - jelentette ki Jens Stoltenberg, a szervezet főtitkára Brüsszelben, a tagállamok külügyminisztereinek pénteki rendkívüli tanácskozását megelőző sajtónyilatkozatában.
Stoltenberg hangsúlyozta:
Erőteljes robbanás történt Enerhodarban – számolt be a város Telegram-csatornáján. Ezen a településen működik Európa legnagyobb atomerőműve. A detonáció okai még nem ismertek.
Roman Mikulec belügyminiszter a Központi Válságstáb (ÚKŠ) ülése után tájékoztatta erről a szlovák hírügynökséget.
Az elmúlt 24 órában, ma reggel hatig viszont már több mint tizenegyezer ember lépte át a szlovák-ukrán határt a rendőrség elnöksége tájékoztatása szerint, és ma is többen mint négyezren. Legtöbben a felsőnémeti határátkelőn jöttek át (7934-en, ebből ma reggelig 3362-en).
A háború kitörése óta már több mint 90 ezer menekült érkezett Szlovákiába Ukrajna felől.
- közölte a rendőrség szóvivője Denisa Bárdyová.
A felmérést online végezték és 1000 ember kérdeztek meg február 25-e és március 1. között.
A megkérdezettek 40,6 %-a nagyon fél, 40,2 % kicsit, és csupán 19,2 % tagadta, hogy félne. Főként a nők éreznek félelmet.
Az ukrán hadsereg péntek reggeli közlése szerint az országot támadó orosz erők legfőbb törekvése az, hogy bekerítsék Kijevet.
Az ukrán fővárosban az éjszaka folyamán több alkalommal megszólaltak a légvédelmi szirénák, és felszólították az embereket, hogy siessenek az óvóhelyekre.
Az ukrán hatóságok állítása szerint az országot egy hete támadó orosz csapatok elhagyták a Kijevtől északnyugatra levő hosztomeli repülőteret, amelyet az offenzíva első napjaiban elfoglaltak.
(MTI)
A mentési munkálatokat csütörtökön fel kellett függeszteni, mert az oroszok folyamatosan lőtték az észak-ukrajnai települést – közölte a helyi mentőszolgálat.
(Guardian)
Herszonban a megszálló erők a Herszoni Népköztársaság kikiáltását tervezik – közölte az ukrán nemzetbiztonsági és védelmi tanács dezinformáció elleni központja. Erre a célra tömeggyűlést szerveznek a városban. Az ukrán hatóságok felszólították a helyieket, hogy maradjanak távol a rendezvénytől.
A miniszterelnök elmondta: az ide érkezők 70-80 százaléka továbbmegy, de aki itt marad, annak meg kell szervezni a jövőjét. A szállásukat, az élelmezésüket, az egészségügyi ellátásukat, a munkához juttatásukat és néhány hónap múlva a gyerekek oktatását is.
Az orosz csapatok egy hipermarketet és egy kórházat találtak el a település nyugati részén. A város több pontján nincs víz-, gáz- és áramellátás, valamint a mobilkommunikációval is gondok vannak – jelentette a TSN ukrán hírportál.
Több mint száz Nobel-díjas írta alá azt a kiáltványt, amelyben az ukrajnai háború befejezésére és az orosz csapatok Ukrajnából való kivonulására szólítottak fel.
Csütörtökön kiadott kiáltványukban a tudósok azzal érveltek, hogy a tudomány erős fegyvereket adott a politikusok kezébe, de nekik azokat békés célokra kell használniuk.
"Felszólítjuk Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy tartsa tiszteletben a nemzetközi jog szerinti megállapodásokat, hívja vissza fegyveres erőit, és kezdjen tárgyalásokat, teremtsen békét" - zárul a nyilatkozat. (MTI)
A zaporizzsjai atomerőmű energiablokkjai sértetlenek, az első blokk reaktorterében sérülés van, ami a nukleáris biztonságot nem befolyásolja.
A fontos rendszerek és elemek üzemképesek. A sugárzási állapot változását nem rögzítették.
A létesítményt elfoglalta az orosz hadsereg - közölte pénteken reggel az ukrán atomenergetikai hivatal.
A lángok egy oktató épületben csaptak fel, az erőműkomplexumon kívül.
Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter korábban a Twitteren azt közölte, hogy az orosz csapatok minden irányból tűz alá vették az atomerőművet. (MTI)
A brit kormány az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli összehívását kezdeményezi - jelentette be a Downing Street péntek hajnalban.
Vlagyimir Putyin orosz elnök "felelőtlen lépései közvetlen fenyegetést jelenthetnek egész Európa biztonságára" - idézi a brit kormány közleménye Johnsont. (MTI)
Ha robbanás történik, egész Európát evakuálni kell - figyelmeztetett hajnali Twitter-üzenetében az ukrán elnök. Volodimir Zelenszkij szerint azonnal le kell állítani az orosz hadsereget.
Kigyulladt péntek hajnalban az Ukrajna délkeleti részén fekvő Zaporizzsjai területen található atomerőmű az orosz csapatok támadását követően - közölte a létesítménynek otthont adó Enerhodar polgármestere.
Az erőmű szóvivője arról adott tájékoztatást, hogy az atomerőmű egyik "egységét" találat érte.
Andrij Tuz nem sokkal korábban a Telegram üzenetküldő alkalmazáson közzétett videóban azt mondta, hogy az orosz haderő ágyúzza az erőművet, és arra kérte őket, hogy állítsák le a nehézfegyvereket, mert valós a veszélye a nukleáris katasztrófának.
"Az oroszoknak azonnal abba kell hagyniuk a tüzelést, oda kell engedniük a tűzoltókat, és biztonságos övezetet kell létrehozni" - írta a miniszter a közösségi oldalon.
Az ukrán energiaügyi minisztérium azt közölte, hogy a tűzoltók nem tudják megkezdeni az oltást, mert az orosz katonák lőnek rájuk.
A város polgármestere nem sokkal ezt megelőzően úgy nyilatkozott, hogy az orosz és az ukrán erők a település határában harcolnak.
(MTI)
Az ukrajnai háború nyolcadik napjának részletes krónikáját alább olvashatja.