A háború 47. napja: Az ukránok óhajtják a békét, de tudják, az oroszok nem adják fel egykönnyen – HÍRFOLYAM
Ukrajna és a világ békére vár. Mikor hallgatnak el végre a fegyverek? Hétfőn is követjük az orosz-ukrán háború fejleményeit.

Karl Nehammer hétfőn Vlagyimir Putyinnal tárgyalt. Mint az azt követő sajtótájékoztatón elmondta: „Nem számolhatok be arról, hogy összességében optimistább lettem a megbeszéléstől Putyin elnökkel. Nyilvánvalóan az átfogó (kelet-ukrajnai) offenzívát készítik elő". Ez pedig nem ad okot túl sok optimizmusra.
A lengyel kormányfő, Mateusz Morawiecki arra szólította fel az Európai Bizottságot (EB), hogy támogassa a lengyelországi befogadást úgy, ahogyan ezt a múltban Törökország esetében tette. A lengyel kormányfő ezzel az EB 2016-ban létrehozott, 6 milliárd eurós pénzügyi alapjára utalt, amellyel a migrációs válság törökországi kezelését segítették.
Semmilyen jegyzéket nem küldtek Szlovákiának, semmi ilyesmit nem tart nyilván a moszkvai külképviseletünk sem, amelyet értesíteni kellett volna ilyen esetben. Reagált a rendőrség azokra a híresztelésekre, hogy Szlovákia Oroszországtól diplomáciai jegyzéket kapott.
Az orosz állami televíziónak adott interjújában Szergej Lavrov külügyminiszter leszögezte: nem látja értelmét az Ukrajnával zajló tárgyalások folytatásának, de Moszkva akkor sem fogja leállítani a "különleges hadműveletet", ha Moszkva és Kijev ismét tárgyalóasztalhoz ülne.
Az orosz informatikai gépezet működik, álhírgyártásban egyesre vizsgázik. Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter szerint ezzel az a céljuk, hogy megzavarják az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat.
Az egymással háborúban álló államok gazdasága rendre övön aluli ütéseket kap.
Feljelentést tettek Robert Fico, a Smer-SD elnöke ellen, amiatt, hogy videófelvételt hozott nyilvánosságra az Sz-300-as légvédelmi elhárító rendszer átszállításáról.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szerint a szövetség egy alapvető átalakulás kellős közepén van, ami tükrözni fogja Vlagyimir Putyin Kreml-vezér lépéseinek „hosszú távú következményeit”.
Josep Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője attól tart, hogy az orosz csapatok azért gyülekeznek Ukrajna keleti felében, hogy támadást indítsanak a Donyec-medence térsége ellen.
Eduard Heger szlovák kormányfő a TV JOJ Reggeli újságok című műsorában beszélt ukrajnai útjáról.
A gazdasági embargó mellett az egykor élt jeles orosz írók és művészek kitiltása a tantervből és a kiállítóhelyiségekből, az orosz előadóművészek bojkottja is része annak a felzúdulásnak, amit Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen indított háborúja kiváltott.
A szlovák kormányfő, Eduard Heger facebook-bejegyzésében cáfolta, hogy az oroszok megsemmisítették volna az Sz-300-as légvédelmi elhárító rendszert, amit Szlovákia adott át Ukrajnának .
Vasárnap (április 10-én) 3379 Ukrajnából érkező személy lépett be Szlovákia területére. Ebből 723 volt férfi, 1765 nő és 891 gyermek. Átmeneti menedékjogot 330-an igényeltek. A menekültek elszállítását az ország különböző részeibe 52 autóbusszal biztosították, de vonatokon is szállították őket. Vasárnap 83 embert szállásoltak el, még 12.321 személy számára van hely.
C-130 Hercules katonai szállító repülőgépet és 58 fős személyzetet küld Európába, hogy ezzel is segítse a sikeres ellenállást az orosz agresszióval szemben.
Vasárnap esti videóüzenetében az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij arról beszélt, az oroszok hibát hibára halmoztak Ukrajna-politikájuk során, aminek végül háború lett a vége. Az ukrán külügyminiszter, Dmitro Kuleba az amerikai NBC hírtelevízió műsorában kijelentette: Ha NATO-tagok lennénk, ez a háború nem történt volna meg".