A háború 29. napja: Egy hónappal ezelőtt kezdődött az orosz invázió, nincs még béke a láthatáron – HÍRFOLYAM
Amikor február 24-én Oroszország megtámadta Ukrajnát, még mindenki villámháborúban reménykedett. Az elmúlt hetekben azonban rá kellett döbbennie a világnak, hogy az áhított béke elérése közel sem lesz egyszerű menet.

Komoly büntetésre számíthatnak azok az ukránok, akik valamilyen módon segítik az oroszokat a háborúban.
Az Egyesült Államok nem hagyná válasz nélkül, ha Oroszország vegyi fegyvert alkalmazna Ukrajnában.
Elfoglalták a városházát Mariupolban az orosz haderő oldalán harcoló csecsen csapatok.
Hogyan érvényesülhet egy ukrán nyelvű gyerek egy felvidéki magyar iskolában? És milyen kihívást jelent a pedagógusok számára egy ukrán gyermek integrálása?
Az Európai Unió kül-és biztonságpolitikáért felelős főképviselője hangsúlyozta, hogy az EU-nak most Ukrajna felfegyverzésére kell összpontosítania, ez ugyanis eldöntheti a háború kimenetelét.
Forró Krisztián, a Szövetség pártelnöke szerint az orosz földgáz és a kőolaj azonnali letiltásának következményeire Szlovákia nincs kellőképpen felkészülve.
Egy hónapja tart a háború: bemeveredtek a frontok a harctéren és a diplomáciában is. Miben kellene elmozdulni a feleknek, hogy lezáruljanak a harcok? - erről is szól a mai Nagyító.
Radoslav Trnka megeyeelnök szerint a megye középiskoláiban vannak még helyek az Ukrajnából érkező diákok számára.
Nagy segítség az önkénteseknek. Kassa megye kibővítette az ukrajnai menekültek elszállásolását segítő rezervációs rendszerét, amelyben már nemcsak a megyei létesítmények, hanem azok a magánszemélyek és vállalkozások is regisztrálhatnak.
A háború kitörése óta mintegy 1,8 millió gyermek lépte át Ukrajna határait, a szomszédos országokban keresve menedéket a harcok elől.
Zelenszkij szerint NATO-n a sor, hogy megmutassa, mire képes, bizonyítsa, hogy egy igazán erős védelmi szövetség.
A NATO-tagországok vezetői megállapodtak abban, hogy egy évvel, 2023 szeptember 30-ig meghosszabbítják a főtitkár szeptember végén lejáró megbízatását - erről maga az észak-atlanti szövetség főtitkára tájékoztatott csütörtökön.
Jens Stoltenberg Twitter-üzenetében közölte:
megtiszteltetés számára a 30 tagországot számláló katonai szövetség állam-, illetve kormányfőinek egyhangú döntése.
Stoltenberg, az idén 62 éves egykori norvég miniszterelnök 2014. október 1. óta tölti be a NATO-főtitkári tisztséget. Eredetileg négy évre választották meg, megbízatását 2017-ben, majd 2019-ben újabb két évvel meghosszabbították. Ő az észak-atlanti szövetség 13. főtitkára.
A NATO tagállamai megerősítették egységüket Oroszországgal szemben és Ukrajna további támogatása mellett – közölte a NATO főtitkára Brüsszelben, az észak-atlanti szövetség rendkívüli csúcstalálkozóját követően csütörtökön.
Magyarország se katonákat, se fegyvereket nem küld Ukrajnába, bárki kérje is ezt, mert nem akarunk belesodródni a konfliktusba - hangsúlyozta a Mandiner legfrissebb számában megjelent interjúan Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter.
A bécsi iskolákban már tíz külön osztályt indítottak az Ukrajnából menekült gyerekeknek, ezenkívül több mint 800 menekült iskolást helyeztek el a meglévő osztályokban - mondta el Martin Polaschek osztrák oktatásügyi miniszter újságíróknak csütörtökön, amikor látogatást tett az egyik iskolában.
A külön létrehozott osztályokban legfeljebb 25 diák tanul. Csoportonként két tanár foglakozik velük.
A lett parlament csütörtökön arról határozott, hogy pénzügyi támogatásban részesíti az országba érkező ukrán menekülteket. A döntés értelmében a felnőttek fejenként 272 euró, a gyerekek 190 euró összegű, egyszeri pénzügyi támogatást kapnak. Emellett az ukrán menekültek igényelhetnek szülőknek és családoknak járó szociális ellátásokat, és megkönnyítik a munkához jutásukat is.
Lettországba a rigai kormány becslése szerint több ezer menekült érkezett Ukrajnából, támogatásukra több segélyező központot is létrehoztak az országban.
Az orosz rubel tovább erősödött csütörtökön, 96 közelében mozog az árfolyam a dollárral szemben, és az egy hónap szünet után újranyitott orosz tőzsdén is emelkednek az árfolyamok, bár a kereskedés nagyon volatilis.
Szerdán 3406 ember lépett be Ukrajnából Szlovákiába: 695 férfi, 1686 nő és 1025 gyerek. 1530 menekült kért átmeneti szállást – tájékoztatta a TASR hírügynökséget a belügyminisztérium sajtóosztálya.
235 rendőr, 60 tűzoltó, 117 határőr, 408 katona, két lelkész, 152 önkéntes és 33 külföldi katona végzi a menekültekkel kapcsolatos teendőket.
- tette hozzá a minisztérium.
Szerdán 147 embert szállásoltak el, a szabad kapacitás 9597 volt.
Az ukrajnai repüléstilalmi zóna bevezetése is terítékre kerül. Jól meg kel fontolni ezt a lépést.
A Putyin tervezte villámháború kudarcot vallott, miközben az ukrajnai nép egész Európát védelmezi - jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a La Repubblica című olasz napilapnak adott interjúban csütörtökön.
Több tüzet eloltottak a csernobili zárt zónában, de néhány továbbra is ég - közölte szerda este a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ).
Rafael Grossi, a NAÜ vezetője elmondta, hogy négy tüzet eloltottak.
Az ukrán parlament a hét elején közölte, hogy a két négyzetkilométeres területen hét tűz ég, és ezeket valószínűleg orosz tüzérségi belövések vagy gyújtogatás okozta.
A lezárt atomreaktor körüli terület - a valaha volt legsúlyosabb polgári nukleáris baleset helyszíne - a háború kezdete óta orosz ellenőrzés alatt áll.
Az ukrán hatóságok közölték a NAÜ-vel, hogy jelenleg nem végeznek sugárzásméréseket a területen, de elmondták, hogy Kijevben és a Csernobiltól nyugatra fekvő két helyszínen a cézium koncentrációjának enyhe emelkedését észlelték. A hatóságok szerint a mérések nem adnak okot jelentős aggodalomra.
Grossi kijelentette, hogy továbbra is rendkívül aggódik az ukrajnai helyzet miatt, és hangsúlyozta, hogy sürgősen szükség van egy olyan megállapodásra, amely lehetővé teszi, hogy a NAÜ műszaki segítséget nyújtson az ország atomerőműveinek biztonságos üzemeltetéséhez, többek között azzal, hogy szakértőket küld a helyszínekre.
Világméretű tiltakozásra szólította fel szerdán Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a világ polgárait, arra biztatva, hogy vonuljanak az utcára, tiltakozzanak országa orosz megszállása ellen.
- mondta Zelenszkij egy angol nyelvű videóüzenetben.
"Találkozzatok a tereken, az utcákon, mutassátok meg magatokat és hallassátok a hangotokat!"
Az orosz invázió egy hónapos évfordulójának előestéjén tartott tüzes beszédében Zelenszkij felszólította a világot, hogy
"Szólaljatok meg, demonstráljatok irodáitokból, otthonotokból, iskoláitokból és egyetemeitekről, demonstráljatok a békéért!" - hangoztatta.
Nagy-Britannia hatezer rakétát, köztük páncéltörőket szállít Ukrajnának, és 25 millió font pénzügyi segítséget is nyújt az ukrán fegyveres erőknek. Mindezt Boris Johnson brit miniszterelnök jelenti be a hét vezető ipari hatalom (G7) és a NATO csütörtöki csúcstalálkozóján Brüsszelben.
A londoni miniszterelnöki hivatal előzetes csütörtöki ismertetése szerint az újabb rakétaszállítmánnyal tízezer fölé emelkedik az ukrán hadseregnek szállított brit rakétafegyverek száma. Nagy-Britannia ugyanis az orosz invázió kezdete óta már több mint négyezer páncéltörő fegyverrel látta el Ukrajnát, köztük Javelin típusú rakétákkal és úgynevezett új generációs könnyű páncéltörő fegyverrendszerekkel (Next-Generation Light Anti-Tank Weapons Systems, NLAWS).
A brit kormány Starstreak típusú hordozható légvédelmi rakétarendszereket is szállít Ukrajnának, és 400 millió font humanitárius és gazdasági segély folyósítására is kötelezettséget vállalt - áll a Downing Street csütörtöki tájékoztatásában.
A brit külügyminisztérium mindemellett 4,1 millió font pótlólagos sürgősségi finanszírozást nyújt a BBC közszolgálati médiatársaság külföldre sugárzó világszolgálatának, a BBC World Service-nek is a térségbe irányuló ukrán és orosz nyelvű tartalomszolgáltatás támogatására.
Ennek célja a Downing Street csütörtöki közlése szerint a háborúról Oroszországban és Ukrajnában terjesztett álinformációk ellensúlyozása.
Dominic Raab brit igazságügy-miniszter elnökletével ugyancsak csütörtökön több ország igazságügyi és külügyminiszterei üléseznek Hágában, hogy összehangolják a holland városban működő Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) által az Ukrajnában elkövetett háborús bűncselekmények felderítésére indított vizsgálatok támogatását.
Raab a Downing Street tájékoztatása szerint a hágai ülésen további egymillió fontos brit finanszírozást jelent be az ICC számára, emellett felajánlja, hogy a londoni rendőrség háborús bűncselekmények kivizsgálására szakosodott ügyosztálya és a brit fegyveres erők hírszerzési anyagok összegyűjtésében jártas katonái segítséget nyújtanak a hágai bíróságnak.