140 éve született Kodály Zoltán
December 16-án született Kodály Zoltán Vilmos háromszoros Kossuth-díjas, valamint kiváló művész címmel kitüntetett magyar zeneszerző, zenetudós, zeneoktató, népzenekutató, az MTA tagja. Születésének 140. évfordulóját a lelki szülőváros, Galánta színes programsorozattal, koszorúzásokkal, konferenciával, hangversenyekkel, filmvetítéssel ünnepli.

Kodály Zoltán a huszadik század egyik legismertebb magyar zeneszerzője és népzene-kutatója. Nevét együtt emlegetik Bartók Béláéval, akivel élethosszig együttműködve talán mindenki másnál többet tettek a magyarság és a környező népek népzenei hagyományainak megőrzéséért és megismertetéséért - saját szerzeményeik által is.
Kodály Zoltán, aki talán minden idők legnagyobb zenepedagógusa, 1882. december 16-án született Kecskeméten. Gyermekkorát egy ideig Szobon töltötte, majd a család Szobon, Galántán és Nagyszombatban telepedett le – az édesapa állomásfőnök volt ezeken a településeken.
Kodály Zoltán Galántát tartotta lelki szülővárosának, ide köthető az első saját készítésű hangszer, az első zenei élmények, a népiskolai tapasztalatok, a környék szolgálólányainak éneke, nótája és a Mihók cigányok gyerekeivel való zenei „bandázás” emlékei. Kodály mindig szívében viselte a Mátyusföldet, mindig nagy szeretettel írt és beszélt Galántáról, Vágáról, Taksonyról, Nádszegről. Élete során többször visszatért erre a településre.
1905-ben tért vissza először Galántára, amikor népdalgyűjtésbe kezdett. További emlékek szerint 1931-ben is járhatott még Galántán Polák Kálmán kántortanítónál. Kodályt 1943. május 30-án avatták Galánta díszpolgárává.
– tartotta Kodály mester, akinek zenei nevelési koncepciója ma a magyar zenei köznevelés alapját jelenti. Az ő zenepedagógiai módszerére épült fel a Cseperedő program Ringatója is, elmondható, hogy a Kodály-módszer napjainkig életben van. Kodály nevét iskolák, kórusok őrzik, emléke sosem lesz elfeledett míg él a magyar, míg él a magyar népdal.